Çerez Örnek

Geleneksel Giyim Kuşam Laboratuvarı

  

EGE ÜNİVERSİTESİ DEVLET TÜRK MÛSİKÎSİ KONSERVATUVARI

TÜRK HALK OYUNLARI BÖLÜMÜ GELENEKSEL GİYİM – KUŞAM ve DİKİM ATÖLYESİ

 

1996’da faaliyete başlayan kostüm atölyesinde, 1 Mart 1997’de şu anda kullanılan modern binasında çalışmalara başlanmıştır. Türkiye’deki üniversiteler arasında tek örnek olan atölye, giyim-kuşam üretimini etnografik alan araştırmaları sonucu elde edilen yöresel örneklere ve aslına uygun biçimde uygulamaktadır. Bu kıyafetlerin sahneye uygulanması için özel çalışmalar uzman ekipçe değerlendirilmekte ve kostüm uyarlamaları üzerinde çalışılmaktadır.

Halk dansları bölümü öğrencilerinin geçmişle geleceği bir araya getirebilmeleri bu tesisle mümkün kılınmaktadır. Konservatuvarımızın eğitim ihtiyacı için de önemli bir kaynak olan bu tesisin varlığı üniversitemiz için bir ayırıcı özelliktir.

Son sistem dikiş, nakış ve kalıp makinelerine sahip olan atölye, geleneksel kıyafetler ve aksesuarlarının yaratım ve üretimlerini yapmış,  bunun yanında üniversitemiz tıp fakültesi hastanesinin kumaş mamul ihtiyacını karşılamıştır. Ayrıca spor bilimleri ile sanatsal alanlara ait üretimleri gerçekleştirmiştir. Bugüne kadar çeşitli halk oyunları dernekleri, özel ve resmi kuruluşlara, tiyatrolar, tarihi dizi ve filmler ile belediyeler ve okullara, Kültür Bakanlığı’na ve yurt dışına yönelik de üretimlerde bulunmuştur.

 

 


Ege Üniversitesi

EGE ÜNİVERSİTESİ